Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

ROP

Samtidige alvorlige rusmiddelproblemer og psykiske lidelser (ROP), rus- og avhengighetsbehandling

Begrepet ROP-lidelse brukes som en samlebetegnelse når man samtidig har problemer med rusmidler og en psykisk lidelse. Begrepet dekker særlig personer som har en alvorlig psykisk lidelse kombinert med ruslidelse. Personer med mindre alvorlig psykisk lidelse og samtidig ruslidelse inkluderes også hvis hver av de to lidelsene er forbundet med betydelig svikt i funksjon og livskvalitet i hverdagen.

Mål for behandling

Behandlingen kan ha ulike mål. Det er ønskelig å redusere skadene ved pågående rusmiddelbruk og bidra til at man får bedre psykisk helse og styrket evne til å fungere godt i hverdagen. Et annet mål kan være å bedre funksjonsevnen for å oppnå økt grad av integrering i samfunnet, for eksempel hjelp til arbeidsdeltakelse og inkludering i andre aktiviteter. Ofte vil målene endre seg underveis i behandlingsforløpet, ut fra den enkeltes situasjon og behov.

 

Om behandlingen

Behandlingen kan skje poliklinisk eller i form av døgninnleggelse. Noen ganger kan det være aktuelt med en kombinasjon. Avhengig av personens behov og tilbudet ved behandlingsstedet kan helsehjelpen bestå av individuelle samtaler, miljøterapi, deltakelse i grupper, medikamentell behandling og fysisk aktivitet.

For at en døgninnleggelse skal gi best mulig resultat, er det viktig med godt forarbeid. Vi ønsker å være best mulig kjent situasjonen din og behovene dine, slik at behandlingen kan legges til rette for deg. Det er viktig med kontakt mellom behandlingsinstitusjonen og personene som allerede hjelper deg i ditt lokale hjelpeapparat, for eksempel fastlegen din.

Kartlegging og utredning bør omfatte rusmiddelbruk og psykisk og fysisk helse, inkludert tannhelse og ernæring. Vi ønsker også å kartlegge din sosiale situasjon og hvordan du fungerer i hverdagen, slik at det kan danne grunnlag for en godt tilrettelagt  behandlingsplan.

Behandlingsteamet møter deg

Et behandlingstilbud kan bestå av hjelp fra et behandlingsteam med ulike yrkesgrupper, for eksempel sosionom, sykepleier, lege, eller psykolog.

Vi kan møte deg enten på kontoret, hjemme hos deg eller et annet egnet sted. Det kalles ambulant behandling.

Oppfølging etter behandlingen

Etter avsluttet behandling i spesialisthelsetjenesten overtar det lokale hjelpeapparatet, det vil si fastlege og andre helse- og sosialtjenester i kommunen.

Før avslutning ved poliklinikk eller utskrivning fra døgnenhet, vil det være møter og samtaler mellom sykehuset og ditt lokale hjelpeapparat. Ved avslutning mottar du og behandleren din et avslutningsbrev med en oppsummering av oppholdet og en anbefaling av videre tiltak.

Ved utskrivning fra opphold i døgnavdelingen, kan det i en periode være aktuelt med videre poliklinisk oppfølging i spesialisthelsetjenesten.

Kontakt

Solli DPS Solli DPS

Kontakt Solli DPS

Besøkstider

  • I dag 08:00 - 15:00
  • Mandag 08:00 - 15:00
  • Tirsdag 08:00 - 15:00
  • Onsdag 08:00 - 15:00
  • Torsdag 08:00 - 15:00
  • Fredag 08:00 - 15:00
  • Lørdag STENGT
  • Søndag STENGT

Solli DPS

Osvegen 15

5228 Nesttun

Praktisk informasjon

​Se under rettigheter

Nærmeste busstop er Elveneskrysset. Gå videre på fortauet i retning Nesttun ca. 100 meter frem til lysregulert overgangsfelt og kryss Osvegen. Fortsett 20 meter på andre siden av veien og ta første vei opp til venstre hvor det er skiltet med Solli Distriktspsykiatriske Senter.

Nærmeste bybanestopp er Skjoldskiftet. Gå ned på Apeltunvegen (øst for bybanestoppet) og følg denne mot Esso-stasjonen. Kryss Apeltunvegen like før baksiden av Esso-stasjonen, fortsett til venstre til du har passert SATS treningssenter og ta til høyre opp veien mellom SATS og Kiwi butikken. I bakketoppen tar du til høyre inn på stien / den smale grusveien (mot sør) bak Sats. Følg denne til topps til P-plassen. Du ser nå rett mot Solli DPS.

Buss og bybaneruter finnes her: https://www.skyss.no/

​​Parkering for besøkende ved Solli DPS.  Det er knapphet på parkeringsplasser ved Solli DPS og vi oppfordrer alle til å komme hit med alternative transportmidler. Alle skal parkere på oppmerkede parkeringsplasser. Parkering ved Solli DPS. Under opphold ved døgnavdelingene, skal brukere ikke stå parkert på Solli DPS sitt område. Overtredelse kan medføre borttauing uten varsel for eiers regning og risiko. Tre handicapplasser er reservert til besøkende.